Forum Gdańsk

FORUM GDAŃSK

Wielki moloch, który powstał w samym centrum historycznego miasta Gdańska, pomimo bliskości istniejącej już galerii handlowej – Madison.
Nie mówiąc już o kontrowersjach, które wzbudza chociażby zabetonowanie kanału Raduni…

Na urzędowej stronie gdansk.pl czytamy:
Nakład finansowy związany z budową kompleksu Forum wynosi około 900 milionów złotych. Udział Miasta w tej inwestycji to wniesienie aportem gruntów pod zabudowę o wartości 114 milionów złotych. Wartość inwestycji zrealizowanych jako cele publiczne na rzecz Miasta i jego mieszkańców przez Forum wynosi zaś ok. 140 mln zł.

FORUM GDAŃSK to inwestycja, która powstała w partnerstwie publiczno-prywatnym. Już sam pomysł budowania tak gigantycznego centrum handlowego w śródmieściu dużego miasta i to przy zaangażowaniu środków publicznych budzi zdziwienie.

Przed wojną w tym miejscu znajdował się ogród botaniczny, dziś zamiast tworzyć przestrzeń miejską dla ludzi, podporządkowuje się ją małym interesom dużych korporacji. Setki samochodów, na które znajdzie się miejsce na parkingach tego obiektu, zapcha układ drogowy i to w dużo większym stopniu, niż samochody pozostawiane w śródmieściu na wiele godzin przez turystów i mieszkańców.

Należy obalić mit, że FORUM GDAŃSK jest dobrym centum przesiadkowym! Całą ideą węzłów przesiadkowych działających według zasady “park and ride” ( parkuj i jedź) jest fakt, że powstają one z dala od centrów miast. Tak, by wyprowadzić ruch na peryferia miast.

Inną konsekwencją budowy ex FORUM RADUNIA jest zupełne odcięcie się jeszcze szerszym pasem asfaltu od mieszkańców Biskupiej Górki, którzy od lat wyczekują rewitalizacji.

Tak się właśnie dzieje, gdy za projektowanie zabierają się prawnicy do spółki z deweloperami, zaś miasto poprzez udział w partnerstwie publiczno-prywatnym staje się stroną występującą o pozwolenie na budowę i jednocześnie je wydającą.

Na co zatem Miasto Gdańsk powinno wydać te ponad 100 mln zł ?
A na przykład na rozładowanie korków, rozbudowanie parkingów przy szpitalach, usprawnienie komunikacji miejskiej, udogodnienia dla osób starszych, edukację, czy kulturę. Miejsce, które dziś straszy pseudo-nowoczesną architekturą mogło być przestrzenią przyjazną obywatelom, mógł tam powstać park który spełniałby funkcję „zielonych płuc” Śródmieścia.….

Gdańsk jest nasz – gdańszczan! Razem możemy wprowadzić zmiany!

– Wojciech Helmin

Numer 3 na liście PiS do Sejmiku Województwa Pomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *