Zmiana zapisów dotyczących ochrony zabytków

Zmiana zapisów dotyczących zabudowy w rejonie Starego Miasta, Głównego Miasta, Starego Przedmieścia, Dolnego Miasta, Wyspy Spichrzów, Biskupiej Górki

Jako że wymienione dzielnice teoretycznie chronione są prawnie i uznane za zabytek dziwne jest że przepisy nie określają jak powinna wyglądać i czym powinna się charakteryzować nowo wznoszona zabudowa w tych rejonach. Przepisy wspominają jedynie że nowa zabudowa ma nawiązywać  do zabudowy zabytkowej i tyle.

Nie ma wymogu że zabudowa powinna odtwarzać czy też nawiązywać do zabudowy przedwojennej.  Na zachodzie zaczyna się powoli dostrzegać że Karta Wenecka ma też swoje wady.

Zmiana przepisów w zakresie ochrony wymienionych dzielnic miałaby na celu ochronę tych dzielnic jako naszego dziedzictwa oraz jako miejsc które posiadają wyjątkowe walory turystyczne.

Budynki wznoszone w tych rejonach powinny być wznoszone na obrysach przedwojennych budynków (takie zapisy były surowo przestrzegane przy odbudowie Starówki w Elblągu – czyli można!) , dążenia do jak najwierniejszego odtwarzania fasad (będzie to tworzyło perspektywy ulic, wzmacniało już istniejące zabytki).

Gdańskie zabytki

Gdańsk jest nasz – gdańszczan! Razem możemy wprowadzić zmiany!

– Wojciech Helmin

Numer 3 na liście PiS do Sejmiku Województwa Pomorskiego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *